Nekoliko parametara treba uzeti u obzir da biste izabrali prave zvučnike za integraciju u vašu instalaciju:
Model zvučnika mora biti definisan prema gore opisanim parametrima instalacije.
Predlažemo širok spektar 100 V zvučnika koji ispunjavaju ove kriterijume. Većina njih postoji u verziji javnog obaveštavanja i glasovnog uzbunjivanja (sa sertifikatom EN54-24):
Zidni zvučnici su posebno dizajnirani da učine instalaciju brzom i jednostavnom. Njihovi različiti oblici: okrugli, pravougaoni ili kvadratni, čine ih idealnim za veliki broj unutrašnjih primena kao što su prodavnice, škole, restorani, hoteli, kancelarije, administracije.
Plafonski zvučnici, dizajnirani za spuštene plafone, namenjeni su samo za unutrašnje instalacije. Neki modeli imaju visok stepen zaštite što im omogućava ugradnju u vlažne prostorije. Dostupno je nekoliko veličina i oblika kako bi se najbolje prilagodili vašoj instalaciji. Ovi ugradni zvučnici su savršeni za puštanje muzike i poruka-obaveštenja.
Zvučnici za muziku su specijalno dizajnirani za emitovanje muzike u pozadini: u prodavnicama, klubovima, barovima, tematskim centrima,...
Kolona zvučnici kombinuju moderan i elegantan izgled, robustan dizajn i visoku efikasnost. Ovi zvučnici su idealni za upotrebu u prostorijama koje je teško sonikirati, kao što su aerodromi, crkve, fabrike, sportski kompleksi, konferencijske sale itd.
Sferični viseći zvučnici su posebno prilagodljivi za prostore sa visokim plafonima, kao što su supermarketi, hale, fabrike itd. Ove zvučnike karakteriše odlična razumljivost govora i dobar kvalitet muzike.
Zvučni projektori su pogodni za unutrašnju i spoljašnju primenu. Pružaju jasnu difuziju govora i dobru reprodukciju muzike. Njihov robustan dizajn čini ih idealnim za tržne centre, železničke stanice, parkinge, zatvore itd.
Horne zvučnici imaju visok nivo zaštite pružajući snažnu otpornost na loše vremenske uslove i gruba okruženja. Ovi zvučnici omogućavaju jasnoću govora i visok zvučni pritisak; modeli sa visokim propusnim opsegom takođe pružaju dobar kvalitet striminga muzike. Posebno su pogodni za emitovanje poruka i signalna upozorenja na parkiralištima, ulicama, industrijskim lokacijama, stadionima, itd.
IP zvučnici se koriste za sisteme javnog obaveštavanja. Oni koriste LAN/VAN mrežu za audio transport. Njihova instalacija je pojednostavljena, a troškovi integracije su smanjeni zahvaljujući upotrebi jednog priključnog kabla..
Pre nego što budemo govorili o snazi zvučnika, važno je znati koji je nivo ambijentalne buke, a samim tim i potreban nivo zvuka. Presudan faktor pri izboru zvučnika je njegova efikasnost (odnos električne snage i akustičnog pritiska).
Na osnovu toga možemo izabrati zvučnik sa niskim akustičnim pritiskom sa većom upotrebom električne energije (W); ili zvučnik sa visokim akustičnim pritiskom (SPL) za mnogo nižom električnom energijom (W).
Na primer, sa CAD20T/EN podešenim na snagu od 20 W, dobićemo maksimalni SPL od 105 dB. Sa druge strane, imaćemo isti SPL (105 dB) sa APH10T/EN horna zvučnikom podešenim na samo 1 W.
Treba obezbediti dovoljnu količinu zvučnika da bi se postigla dobra razumljivost i homogeno emitovanje u celoj zoni.
Softver za akustičnu simulaciju kao što je EASE, omogućiće validaciju modela zvučnika, snage, količine i pozicioniranja.
Kvalitet instalacije se može verifikovati putem merenja akustičnog nivoa (merač nivoa zvuka) i merenja razumljivosti (RASTI / STI).